Untitled Document

Mehmed Hakan ÖZSARAÇ

1968’de Şebinkarahisar’da doğdu. Şebinkarahisar İmam-Hatip Lisesini bitirdi. 1995’te O.M.Ü. Tıp Fakültesinden mezun oldu. İlkokul yıllarından bu yana hat sanatından fotoğrafçılığa, biyolojik bilimlerden mûsikiye, astronomiden yabancı dillere kadar insanı olgunlaştıran her şeye ilgi duydu.

Hat sanatıyla ilk tanışması lise birinci sınıfta bir arkadaşının Kur’an-ı Keriminde gördüğü amatörce yazılmış kaligrafik besmele ile oldu. Yaşadığışehirde hattat bulunmadığı için dolma kalem uçlarını keserek bir yıl kadar basılı hat eserlerinden bakarak kendi kendine meşk etti. 1983’te babasıverdiği söz üzerine onu Reisül Hattatin Hasan Çelebi’ye götürdü ve 2 yıl mektupla sülüs hattımeşk etti. Yorucu tıp eğitiminden dolayı hat meşkine uzunca bir süre ara verdikten sonra 2013 yılında Hasan Çelebi’nin talebelerinden Halil İbrahim Alperen Beyle meşkine kaldığı yerden devam ederek 27 Aralık 2015’te Reisül HattatinHasan Çelebi ve Halil İbrahim Alperen Beylerden sülüs ve nesih hattı icazeti aldı. Ayrıca 2015’ten beri Hattat Tahsin Kurt Bey’den talik hattı meşk etmektedir.

Halen Samsun’da Aile Hekimi olarak görev yapmakta olan ve işten arta kalan zamanlarda hat sanatı ile iştigal etmekte olan Mehmet Hakan Özsaraç neyzendir ve 1990 yılından bu yana tasavvuf musikisi ile de uğraşmaktadır. Ayrıca fotoğraf sanatıyla uzun zamandan beri uğraşmakta olup milli ve milletlerarası yarışmalarda sayısız ödülleri vardır. Orta düzeyde Arapça ve Osmanlıca, iyi düzeyde İngilizce bilen MehmetHakan Özsaraç evli ve 2 çocuk babasıdır.

Katıldığı sergiler: 

1. Hasan Çelebi ve Talebeleri Hat Sergisi,  27-29 Kasım 2015,TBMM Milli Saraylar Sanat Galerisi, Dolmabahçe, İstanbul.

2. Nokta Kalemin Secdesi Hasan Çelebi Mektebinden Hat Sergisi, 13-18 Mayıs 2017, Albaraka Sanat Galerisi, Üsküdar, İstanbul. 

3. Gülzar-ı Aşıkan Sanat Atölyesi Duygu orak ve Talebeleri Ebru-Hat sergisi, 12-19 Mayıs 2017, EPDK Sanat Galerisi, Çankaya, Ankara.

4. Yeditepe Bienali, Nur-i Dide Tahsin Kurt ve Öğrencileri Talik Hat Sergisi, 10 Nisan 2018, Sirkeci Garı İstanbul.

Ödüller:

1.Geleceğin Ustaları Geleneksel Sanatlar Yarışması, Celi Talik, Mansiyon, 15 Ocak 2018, İstanbul. 

2.Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, Somut Olmayan Kültürel Miras Taşıyıcıları Türk Süsleme Sanatları Sanatçısı, 27 Aralık 2017, Ankara.